مشاورلاین، امنیت و اطمینان در مشاوره
فارسی
moshaverline-service-image
مشاوره در حوزه

مشاوره شغلی آنلاین و حضوری| مشاورلاین

امروزه انتخاب شغل صرفا وسیله‌ای برای امرار معاش نیست. افراد مدت زمان بسیار زیادی را به کار خود اختصصاص می‌دهند و به نوعی با آن زندگی می‌کنند پس مهمه که چه شغلی را انتخاب کنیم. مشاوره شغلی به شما در انتخاب بهترین شغل و رشد حرفه‌ای کمک می‌کند.

مشاوره شغلی چیست؟

انتخاب شغل یکی از تصمیم‌های بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است که تقریبا همه افراد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در گذشته انتخاب شغل به نسبت ساده‌تر بوده و افراد در انتخاب مسیر حرفه‌ای خود کمتر به مشکل برمی‌خوردند. اما امروزه با توجه گسترش  روز افزون جوامع، به وجود آمدن نیازهای مختلف، رشته‌های متعدد و زمینه‌های کاری متعدد بسیاری از افراد در انتخاب شغل دچار تردید و سردرگمی می‌شوند و با سوالات زیادی رو‌به‌رو هستند. مشاوره شغلی با هدف پاسخ‌گویی به سوالات افراد در مسیر انتخاب شغل و کمک به تصمیم‌گیری صحیح راه‌اندازی شده است. مشاوره شغلی به جای شما انتخاب نمی‌کند بلکه مسیر انتخاب و تصمیم‌گیری برای ورود به یک شغل را هموارتر می‌کند. مشاوره شغلی، پس از انتخاب شغل نیز با ارائه انواع آموزش‌های حرفه‌ای به شما کمک می‌کند تا در حرفه خود رشد کنید و  هوشمندانه به اهداف شغلی خود برسید.

اهمیت مشاوره شغلی درچیست؟

امروزه انتخاب شغل صرفا وسیله‌ای برای امرار معاش نیست. افراد مدت زمان بسیار زیادی را به کار خود اختصصاص می‌دهند و به نوعی با آن زندگی می‌کنند پس مهمه که این شغل در راستای علائق، توانایی‌ها و استعدادهای آنان باشد. به هر میزان که فرد از شغل خود لذت ببرد و کار مورد نظر در راستای علائق و استعدادهایش باشد به همان‌اندازه پیشرفت بیشتری نیز خواهد داشت. این پیشرفت هم برای فرد رضایت شغلی به همراه دارد و هم جامعه از خدمات حرفه‌ای افراد به نحو مطلوب استفاده خواهد کرد.

بنابراین می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین اهمیت‌های مشاوره شغلی کمک به افراد در انتخاب صحیح مسیر شغلی است. اما اهمیت مشاوره شغلی صرفا به همین مورد ختم نمی‌شود. بسیاری از افراد با استرس‌های شغلی رو‌به‌رو هستند و عملکرد آن‌ها به طرز قابل توجهی تحت‌تاثیر این استرس قرار می‌گیرد. مشاوره شغلی در کاهش استرس شغلی افراد نیز بسیار موثر خواهد بود.

برای بسیاری از افراد پیش آمده است که پس از ورود به یک شغل، با موانعی رو به رو شده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که این شغل مناسب آن‌ها نیست و یا نمی‌تواند آن‌ها را به اهداف و آرزوهایشان برساند اما برای تعویض شغل هم به اندازه کافی مصمم نیستند و تردید زیادی دارند، در این مواقع یکی از راهکارهای مناسب کمک گرفتن از یک مشاوره شغلی و مطرح کردن تردیدها و ابهامات است. مشاوره شغلی به شما کمک می‌کند تا شناخت صحیحی از خود به دست بیاورید و با توجه به خواسته‌های خود بهترین تصمیم را بگیرید. همچنین در صورتی که تصمیم قطعی شما انصراف از شغلتان باشد به شما کمک می‌کند تا با آمادگی کامل این کار را انجام دهید و مشکلات پیش‌آمده را به خوبی مدیریت کنید.

خدمات مشاوره شغلی 

مشاوره شغلی خدمات بسیار گسترده و متنوعی را به افراد ارائه می‌دهد. گسترده این خدمات از آمادگی برای ورود به بازار کار، انتخاب شغل مناسب و رشد حرفه‌ای پس از ورود به دنیای کار را شامل می‌شود. در ادامه این خدمات شرح داده می‌شوند.

ورود به دنیای کار

برای ورود به بازار کار افراد نیازمند کسب اطلاعات حرفه‌ای هستند. این اطلاعات شامل آشنایی با رشته‌های شغلی مختلف، مزایا و معایب آن‌ها، بازار کار و زمینه فعالیت آن‌ها می‌باشد. علاوه بر این آشنایی افراد باید بتوانند مهارت‌های کاریابی خود را نیز افزایش دهند. مشاوره شغلی با ارائه آموزش‌های حرفه‌ای مسیر دستیابی افراد به شغل مورد نظر را تسهیل می‌کنند. انواع مهارت‌هایی که در این زمینه توسط مشاوره شغلی ارائه می‌شود عبارت است از:  مهارت‌ رزومه‌نویسی، مهارت تصمیم‌گیری،  مهارت شرکت در مصاحبه‌های استخدامی و نحوه ارائه نقاط مثبت خود.

شناخت صحیح خود

بسیاری از افراد به رغم آشنایی با انواع رشته‌های شغلی و یا حتی مهارت‌های کاریابی در انتخاب شغل مورد نظر خود مردد هستند و یا دائما شغل خود را تغییر می‌دهند. قبل از انتخاب و یا امتحان شغل‌های گوناگون بهتر است افراد شناخت صحیحی از خود، علائق و استعدادهایشان داشته باشند. مسلما همه افراد برای کار کردن دلایلی دارند. این دلایل متناسب با شخصیت هر فرد متفاوت است. افراد باید ابتدا خود را به خوبی بشناسند و سپس این دلایل را اولویت‌بندی کنند. مشاوره شغلی با انجام آزمون‌های علمی و مصاحبه‌های تخصصی به افراد کمک می‌کند تا شناخت صحیحی از خود و استعدادهایشان به دست آورند و با توجه به اولویت‌های خود در انتخاب شغل به دنبال مناسب‌ترین مسیر شغلی بروند.

رشد و توسعه حرفه‌ای

یکی دیگر از خدمات مشاوره شغلی، کمک به افراد برای رشد و توسعه حرفه‌ای است. هر فردی پس از ورود به دنیای کار متناسب با فضای شغلی خود باید بتواند یک سری از مهارت‌ها را در خود پرورش دهد. بتواند با استرس شغلی کنار بیاید، مهارت حل مسئله خوبی داشته باشد و برای توانمندشدن در مسیر حرفه‌ای خود برنامه‌ریزی داشته باشد. مشاوره شغلی در این زمینه خدمات بسیار خوبی به افراد ارائه می‌کند.

چه کسانی نیاز به مشاوره شغلی دارند؟ 

همه افراد شاغل در تمام مراحل مختلف زندگی حرفه‌ای خود می‌توانند از خدمات مشاوره شغلی استفاده کنند. اما در برخی مواقع شاید استفاده از مشاوره شغلی ضروری‌تر باشد. اگر استرس شغلی بسیار زیادی دارید و این استرس بر کیفیت زندگی و عملکرد شما تاثیر منفی گذاشته است بهتر است با یک مشاور شغلی صحبت کنید. اگر در آستانه تغییر شغل هستید و این تصمیم شما را مضطرب کرده مشاوره شغلی می‌تواند در مسیر این تصمیم‌گیری شما را یاری کند.

همچنین اگر انتخاب شغل برای شما کاری بسیاری سخت به نظر می‌آید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید یا اصلا به چی علاقه دارید مشاوران شغلیِ مشاورلاین آماده ارائه انواع خدمات تخصصی به شما خواهند بود. علاوه بر افراد جویای کار، سازمان‌ها و کارفرمایان نیز برای انتخاب کارمندان خود می‌توانند از خدمات مشاوره شغلی مشاورلاین استفاده کنند. مشاوران مشاورلاین با انجام مصاحبه و آزمون‌های تخصصی به کارفرمایان در انتخاب صحیح افراد کمک می‌کنند.

چطور می توانیم کمکتان کنیم
برای ارتباط با ما و تبادل نظرات می توانید از این بخش اقدام کنید
نیاز به مشاوره دارید؟
پشتیبانی آنلاین مشاورلاین
ارسال از طریق واتساپ