مشاورلاین، امنیت و اطمینان در مشاوره
فارسی
moshaverline-service-image
مشاوره در حوزه

مشاوره خیانت زناشویی | مشاوره طلاق | مشاورلاین

طلاق و خیانت همواره دو آسیب جدی در زندگی مشترک هستند. این آسیب‌ها زندگی افراد را حتی پس از جدایی تحت‌تاثیر قرار داده و پیامدهای جدی را برای زوجین ایجاد می‌کند. مشاوره طلاق و مشاوره خیانت به منظور کاهش این آسیب‌ها و جلوگیری از خیات و طلاق خدمات تخصصی به افراد ارائه می‌‌دهد.

مشاوره خیانت همسر 

افراد معمولا انتظارات خاص و ویژه‌ای از رابطه عاطفی خود دارند و کاملا با دیدی خوشبینانه وارد زندگی مشترک می‌شوند. یکی از این انتظارات خاص وفاداری طرف مقابل در یک  رابطه طولانی مدت است و تخطی از این وفاداری و رفتن به سمت خیانت استحکام زندگی مشترک را به شدت به خطر می‌اندازد. خیانت برای فردی که درگیر شده است امری پنهان‌کارانه و القای احساس گناه است و در شریکی که متوجه خیانت طرف مقابل خود می‌شود احساس خشم و ناتوانی شدیدی ایجاد می‌کند. مشاوره خیانت  شرایطی را برای زوج‌ها فراهم می‌کند تا افراد بتوانند در مورد دغدغه‌های خود در رابطه با مسئله خیانت صحبت کرده و متناسب با وضعیتی که در آن قرار دارند از راهکارهای درمانی و مشاوره‌ای مناسب استفاده کنند. همچنین بخشی از خدمات مشاوره خیانت به بحث پیشگیری اختصاص داشته و راهکارهایی جهت جلوگیری از خیانت به زوج‌ها ارائه می‌دهد.

چه مواردی در مشاوره خیانت بررسی می شود؟

صحبت کردن در مورد مسئله خیانت

برای بسیاری از زوج‌های جوان پیش آمده است که به دلایل خاصی ذهنشان درگیر مسئله خیانت همسر شده است. این افراد ممکن است دلایل محکم و مستدلی داشته باشند و شاید هم بر اساس حدس و گمان به این نتیجه رسیده باشند. مشاوره خیانت به شما کمک می‌کند تا در فضایی آرام و به دور از قضاوت و یک‌جانبه نگری این مسئله را با مشاور متخصص در زمینه خیانت مطرح کنید و بتوانید به آرامش فکری برسید.

کمک به تصمیم‌گیری صحیح

ممکن است در مرحله‌ای از زندگی متوجه شوید که همسر شما در حال خیانت کردن است و یا مدت‌ها از این مسئله گذشته و شما تازه متوجه شده‌اید. گاهی نیز شرایطی پیش ‌می‌آید که مسئله خیانت کاملا برملا می‌شود و هر دو طرف با آن مواجه می‌شوند. یکی از سوالاتی که بسیاری از همسران خیانت دیده در این مرحله دارند این است که چه کاری انجام دهم؟ آیا می‌توانم ببخشم؟ فورا جدا شوم؟ مسئله را مطرح کنم یا نه؟ آیا می‌توانم زندگی را نجات دهم یا نه؟

این سوالات ذهن فرد را به شدت مشغول کرده و مدام به دنبال پاسخ صحیحی برای آن هستند. مشاوره خیانت همسر به شما کمک می‌کند تا با توجه به وضعیت خود بتوانید تصمیم بگیرید که چه کاری انجام دهید. در واقع پاسخ مشترکی برای سوالات فوق وجود ندارد و متناسب با شرایط هرکس تصمیم مشخصی باید گرفته شود. اما مشاوره خیانت شرایطی را فراهم می‌کند که هر کس بتواند بهترین تصمیم موجود را بگیرد.

التیام از خیانت

فردی که مورد خیانت قرار می‌گیرد، چه تصمیم به ماندن در زندگی داشته باشد و چه بخواهد به آن پایان دهد در هر صورت با آسیب جدی مواجه شده است. همسران خیانت‌دیده سرشار از خشم هستند و اگر این خشم به درستی پردازش و ابراز نشود زمینه‌ساز افسردگی و سایر اختلالات روانشناختی خواهد بود. بنابراین بسیار مهم است که این آسیب با استفاده از مشاوره خیانت همسر به درستی مورد ارزیابی قرار گرفته و التیام پیدا کند.

زوج درمانی

در بعضی از مواقع خیانت همسر کاملا  برملا می‌شود و زوجین در این مواقع برای دریافت مشاوره خیانت مراجعه می‌کنند. این نوع جلسات معمولا به شکل انفرادی و گاهی با حضور زوج برگزار می شود. دلایل بروز خیانت و عوامل زمینه‌ساز مورد بررسی قرار گرفته و مشاوره‌های اختصاصی فردی به همسری که خیانت دیده و فردی که خیانت کرده است ارائه می‌شود. در این جلسات به فردی که خیانت کرده است کمک می‌شود تا بتواند دلایل بروز این اتفاق را در خود بیابد اگر مشکلات شخصیتی خاصی وجود دارد، نسبت به آن بینش پیدا کرده و درمان مناسب دریافت کند. همچنین راهکارهای ویژه‌ای برای جلوگیری از بروز این اتفاق به افراد آموزش داده می‌شود.

بازسازی روابط پس از خیانت

برخی از زوجین که با مسئله خیانت مواجه شده‌اند تصمیم به ادامه زندگی گرفته و می‌خواهند مجددا به همسر خود فرصت دهند. یکی از مشکلاتی که در این مرحله وجود دارد این است که چگونه به صمیمت قبل برگردیم؟ آیا اساسا چنین چیزی امکان‌پذیر است و این آسیب ترمیم می‌شود؟ خوشبختانه مطالعات پژوهشی زیادی نشان داده است که روابط زوجین پس از خیانت می‌تواند بهبود پیدا کند اما نیازمند گذشت زمان است و به مرور این اتفاق می‌افتد. مشاوره خیانت همسر به فرد خیانت دیده کمک می‌کند تا بتواند طرف مقابل خود را ببخشد و آماده ایجاد روابط صمیمی باشد. همچنین در فرایند جلسات مشاوره خیانت همسر، به افراد کمک می‌شود تا با همراهی هم برنامه خاصی را برای ایجاد صمیمت طراحی کنند و در زمان مناسب آن را اجرا کنند.

خیانت همسر در زندگی مشترک چه آسیب‌ها و پیامدهایی را به دنبال دارد؟

همه افرادی که مورد خیانت همسر قرار می‌گیرند با حجم زیادی از هیجان‌های منفی مواجه می‌شوند. هیجان‌هایی همچون خشم، تنفر، درماندگی و احساس طردشدن. اگر این احساسات به موقع مورد توجه قرار نگیرد پیامدهای نامطلوبی را ایجاد می‌کند. خشم زیاد افراد ممکن است منجر به تصمیم گیری‌های آنی شده و میل به انتفام داشته باشند یا ممکن است به خود آسیبی بزنند. برخی افراد تصمیم‌های عجولانه گرفته و بعدا پشیمان می‌شوند. حتی بعد از گذشت زمان نیز این احساسات منفی می‌تواند تبدیل به افسردگی یا پرخاشگری شود و به طور کلی در احساس رضایت از زندگی فرد اختلال ایجاد شود.

آیا راهکاری برای جلوگیری از خیانت همسر وجود دارد؟

به منظور جلوگیری از خیانت همسر، راهکار خاص و مشخصی وجود ندارد اما توجه به مجموعه‌ای از عوامل می‌تواند در جلوگیری از مسئله خیانت موثر باشد. یکی از موارد بسیار مهم در این زمینه توجه به رابطه و صرف وقت کافی برای آن است. رابطه زناشویی همانند نهالی می‌ماند که به مراقبت و توجه نیاز دارد. بنابراین سعی کنید نسبت به نیازهای همسر خود حساس باشید و زمان کافی برای رابطه خود بگذارید. در مورد مشکلات خود صحبت کنید و نارضایتی‌های خود را با یکدیگر در میان گذاشته و نهایتا از طریق گفت‌وگو به یک راه حل مشترک برسید. انجام این موارد تا حدی از مسئله خیانت جلوگیری می‌کند اما توجه داشته باشید این اتفاق به طور کامل در کنترل شما نیست و اگر چنین چیزی اتفاق افتاد لزوما به این معنا نیست که شما صدر در صد مقصر هستید.

هدف از مشاوره خیانت چیست؟

مشاوره خیانت با اهداف متعددی انجام می‌شود. اما به طور کلی هدف از یک مشاوره خیانت با توجه به مرحله‌ای که فرد در آن قرار دارد می‌تواند متفاوت باشد. گاهی هدف از مشاوره خیانت، پیشگیری از خیانت است و گاهی کمک به تصمیم‌گیری. در برخی موارد نیز مشاوره خیانت با هدف التیام افراد از خیانت انجام می‌شود. بخشی از اهداف مشاوره خیانت نیز متمرکز بر فردی است که خیانت کرده است.

مشاوره خیانت چگونه به برقراری تعامل سازنده در رابطه کمک می‌کند؟

مشاوره خیانت شرایطی را فراهم می‌کند تا زوجین بتوانند یکبار دیگر این مسئله را مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار دهند. به هر یک از طرفین کمک می‌شود تا بتوانند علت این اتفاق را پیدا کنند و متوجه نقش خود در بروز آن شوند. وقتی افراد سهم و نقش خود را در یک اتفاق متوجه می‌شوند با آرامش بیشتری می‌توانند با یکدیگر کنار بیایند و همدیگر را بپذیرند. مشاوره خیانت به افراد کمک می‌کند تا بتوانند رشد کنند و ویژگی‌های شخصیتی مناسبی را در خود ایجاد کنند و در نهایت  از مهارت‌ ارتباط موثر برای بهبود رابطه خود استفاده کنند.

مشاوره طلاق

بسیاری از زوج‌های جوان در مراحلی از زندگی ممکن است با مشکلاتی مواجه شده و به این نتیجه برسند که طلاق راه حل مشکل آنان است. یا اینکه در فرایند طلاق قرار گرفته و مدام دچار تردید هستند. گاهی نیز افراد عنوان می‌کنند با اینکه از یک زندگی پر از دردسر و ناکامی بیرون آمده‌اند اما همچنان احساس خوبی ندارند و نمی‌توانند لذت ببرند. همه این مسائل مواردی است که در یک مشاوره طلاق مورد توجه قرار گرفته و به زوجین راهکارهای تخصصی و درمانی ارائه می‌شود.

مشاوره طلاق چه کمکی به زوجین می کند؟

مشاوره طلاق به زوجین کمک می‌کند تا با دید بازی به مشکلات نگاه کرده و راهکارهای مناسب را قبل از اقدام به طلاق به کار گیرند. در بسیاری از مواقع تنها راهکار موجود به نظر بسیاری از افراد، طلاق است اما وجود یک فرد سوم که نگاه متفاوت و تخصصی به بحث خانواده دارد می‌تواند تا حد زیادی راهگشا باشد.

در مواردی شاید تصمیم به طلاق، راهکار درستی باشد اما فرد تردید زیادی دارد و نمی‌تواند تصمیم درستی بگیرد. مشاوره طلاق شرایطی را فراهم می‌کند تا افراد بتوانند در مورد تریدهای خود صحبت کنند و در نهایت به یک تصمیم‌گیری صحیح برسند.

یکی دیگر از خدمات مشاوره طلاق، کمک به التیام ناشی از آن است. شما زمان زیادی با یک فرد در رابطه بوده‌اید. وقت و انرژی زیادی را صرف کرده‌اید و حالا از این رابطه بیرون آمده‌اید. طبیعی است که احساس خوبی نداشته باشید و نیاز به گذشت زمان داشته باشید تا بتوانید با مسئله طلاق کنار بیایید. مشاوره طلاق در این زمینه می‌تواند برای شما بسیار موثر باشد و به شما کمک کند تا بتوانید احساسات منفی خود را کنترل کنید.

در چه مواقعی به مشاوره نیاز دارید؟

مهم‌ترین مواردی که نشان می‌دهد شما به مشاوره نیاز دارید:

از زندگی مشترک لذت نمی‌برید.

همانند گذشته برای رابطه خود وقت صرف نمی‌کنید.

گفت‌وگوی صمیمانه بین شما و همسرتان وجود ندارد.

تعارضات و اختلاف نظر زیادی در مورد مسائل مختلف دارید.

بهترین مشاوره جهت طلاق کدام است؟

مشاوری می‌تواند در زمینه طلاق به شما کمک کند که از صلاحیت حرفه‌ای و تجربیات بالینی مناسبی برخوردار باشد. مشاور مناسب باید تحصیلات آکادمیک مرتبط داشته باشد (روانشناسی بالینی – مشاوره خانواده). یک مشاوره خوب افراد را قضاوت نمی‌کند و به دنبال مقصر در رابطه نمی‌گردد بلکه به هر یک از زوجین کمک می‌کند تا نقش خود را در مسائل بشناسد و خودشناسی خوبی از خود داشته باشد و در نهایت بتواند به یک تصمیم‌گیری صحیح برسد.

اگر در زمینه طلاق و یا خیانت همسر با مسائلی مواجه هستید و نیاز به کمک حرفه‌ای دارید می‌توانید از خدمات تخصصی مشاورلاین در حوزه مشاوره خانواده استفاده کنید.

چطور می توانیم کمکتان کنیم
برای ارتباط با ما و تبادل نظرات می توانید از این بخش اقدام کنید
نیاز به مشاوره دارید؟
پشتیبانی آنلاین مشاورلاین
ارسال از طریق واتساپ