مشاورلاین، امنیت و اطمینان در مشاوره
فارسی
moshaverline-service-image
مشاوره در حوزه

مشاوره تحصیلی | مشاورلاین

مشاوره تحصیلی، حیطه جدیدی است که برای پاسخ‌گویی به مشکلات و دغدغه‌های افراد در طول مسیر تحصیلی طراحی شده است و تلاش می‌کند تا افراد با توجه به استعداد و توانمندی‌های خود بهترین عملکرد را در امور تحصیلی خود داشته باشند.

مشاوره تحصیلی چیست؟

خیلی‌ها معتقد هستند که امروزه درس‌خواندن بسیار راحت و ساده شده و انواع و اقسام کلاس‌های آموزشی در دسترس دانش‌آموزان قرار دارد و برخی نیز برعکس فکر می‌کنند و  معتقد هستند تحصیل در گذشته ساده‌تر بوده است. شما چی فکر می‌کنید؟ به نظرتون درس خواندن سخت‌تر شده یا آسان‌تر؟

واقعیت این است که درس خواندن در هر زمانی سختی‌ها و چالش‌های خاص خود را دارد. شاید برخی مسائل همچون کمبود امکانات و منابع آموزشی و ... امروزه وجود نداشته باشد و دانش‌آموزان دسترسی بهتری به انواع منابع آموزشی داشته باشند اما همین تنوع و   گستردگی سردرگمی و اضطراب زیادی را برای محصلین و دانشجویان ایجاد می‌کند. از سوی دیگر توجه و تاکید زیاد بر داشتن تحصیلات آکادمیک باعث شده تا اضطراب افراد در مورد عملکرد تحصیلی افزایش یافته و توجه بیشتری به مشکلات تحصیلی خود داشته باشند و طبیعتا به دنبال راهکارهایی برای درمان مشکلات خود باشند. مشاوره تحصیلی، رشته جدید و نوپایی است که دقیقا برای پاسخ‌گویی به مشکلات و دغدغه‌های افراد در طول مسیر تحصیلی طراحی شده است و تلاش می‌کند تا افراد با توجه به استعداد و توانمندی‌های خود بهترین عملکرد را در امور تحصیلی خود داشته باشند.

هدف مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی مسائل مختلف و گسترده‌ای را پوشش می‌دهد و اهداف مختلفی را دنبال می‌کند. در ادامه برخی از مهم‌ترین اهداف مشاوره تحصیلی معرفی می‌شوند.

  • شناسایی علائق و استعدادها

یکی از دغدغه‌های دانش‌آموزان و دانشجویان در مسیر تحصیل شناخت علاقه و استعداد است. مشاوره تحصیلی با ارائه جلسات تخصصی، مصاحبه‌های دقیق و هدفند و در صورت لزوم استفاده از ابزارهای تشخیصی همچون پرسشنامه‌ و تست به افراد کمک می‌کند تا استعداد خود را بشناسند و متناسب با این استعداد و شناخت جنبه‌های مختلف آن، به تدریج علاقه‌مندی خود را کشف کنند.

  • آموزش برنامه‌ریزی و مطالعه موثر

بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان، انگیزه زیادی برای درس خواندن و پیشرفت دارند اما نتیجه دلخواه خود را نمی‌گیرند و به اشتباه این مسئله را به هوش پایین و یا نداشتن استعداد ربط می‌دهند. اما واقعیت این است که در بسیاری از موارد اگر افراد ابزار موثری داشته باشند به راحتی مسیر تحصیلی خود را طی می‌کنند.  این ابزار مهم توانایی برنامه‌ریزی و مطالعه موثر است. مشاوره تحصیلی اصول علمی و صحیح برنامه‌ریزی، هدف گزینی مناسب و روش مطالعه موثر در دروس مختلف را به افراد آموزش می‌دهد.

  • مشکلات یادگیری

یکی از دلایل افت تحصیلی یا عدم موفقیت در درس، وجود مشکلات یادگیری است. مشکلات یادگیری همچون انواع اختلالات یادگیری، اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی و عدم تمرکز در امور تحصیلی افراد به شدت مداخله می‌کند. مشاوره تحصیلی در صورت وجود چنین مشکلاتی به راحتی آن‌ها را تشخیص داده و در صورت لزوم برای درمان و پیگیری به متخصصین مربوطه ارجاع می‌دهد.

  • غلبه بر اهمال‌کاری تحصیلی

یکی از رایج‌ترین مشکلات تحصیلی، بی‌انگیزگی و دچار شدن به اهمال‌کاری است. رایج‌ترین دلایل اهمال‌کاری در امور تحصیلی، کمال‌گرایی افراطی و اضطراب ناشی از آن است. کمال‌گرایی و استانداردهای بالا منجر به احساس اضطراب زیادی در افراد شده و باعث می‌شود فرد دائما کارهای خود را عقب بیندازد. مشاوره تحصیلی به افراد کمک می‌کند تا دلایل اهمال‌کاری خود را بشناسند و با هدف گزینی مناسب بر اهمال‌کاری خود غلبه کنند.

مزایای مشاوره تحصیلی

شاید به نظر بسیاری از افراد درس خواندن امر ساده‌ای باشد که همه از عهده آن بر‌میایند. اما واقعیت این است که دنیای امروز، منابع و امکانات زیادی در اختیار افراد قرار می‌دهد و بسیاری از مواقع انتخاب از بین این همه گزینه واقعا کار سخت و دشواری هست. بنابراین مهم‌ترین مزیت استفاده از مشاوره تحصیلی، صرفه‌جویی در زمان و تصمیم‌گیری صحیح بدون آزمون و خطا است. مشاوره تحصیلی به افراد کمک می‌کند تا با استفاده از منابع و امکانات موجود بهترین عملکرد  تحصیلی را داشته باشند. نیازهای تحصیلی خود را بشناسند و متناسب با نیاز خود از منابع آموزشی مناسب استفاده کنند.

برنامه‌ریزی درسی

مشاوره تحصیلی کنکور سراسری

عبور از سد کنکور، تقریبا یکی از مهم‌ترین چالش‌های نوجوانان به حساب ‌می‌آید. علاوه بر اهیمت مطالعه و برنامه‌ریزی صحیح داوطلبان کنکور در این دوران با اضطراب زیادی مواجه می‌شوند. در این دوران، مشاوره تحصیلی نقش بسیار موثر و مفیدی در مدیریت اضطراب داوطلبان داشته و با ارائه اطلاعات صحیح و منطقی به شناخت درست افراد از ماهیت کنکور کمک می‌کند. وقتی افراد شناخت صحیحی از کنکور پیدا کنند و با نحوه سوالات مطرحه و اهمیت مباحث آشنا می‌شوند، می‌توانند بر اضطراب خود غلبه کرده و مسیر صحیح مطالعاتی خود را ترسیم کنند. علاوه بر این مشاوره تحصیلی در طول مسیر پر فراز و نشیب کنکور  جلسات منظم مشاوره‌ای برگزار می‌کند و مشکلات آموزشی افراد دائما پیگیری می‌شود. همچنین بخشی از جلسات مشاوره تحصیلی در دوران کنکور به جلسات انگیزشی اختصاص داشته و به داوطلبان کمک می شود تا انگیزه خود را در طول مسیر حفظ کنند و در صورت مواجهه با موانع، حل مسئله داشته باشند.

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته کنکور سراسری

یکی از مهم‌ترین تصمیمات هر فرد در زندگی، انتخاب رشته صحیح است. اهمیت این انتخاب بر هیچ‌کس پوشیده نیست. یک انتخاب مناسب، جهت‌گیری آینده فرد را تغییر داده و در مسیر شغلی نیز تاثیرگذار خواهد بود. مشاوره تحصیلی با اشراف کاملی که بر رشته‌های تحصیلی دارد به افراد اطلاعات مناسبی در مورد هر رشته ارائه می‌دهد و به داوطلبین کمک می‌کند تا با توجه به علائق و استعدادهای خود رشته مناسبی را انتخاب کنند. علاوه بر بحث انتخاب مناسب، مسائل فنی مربوط به انتخاب رشته همچون ظرفیت های هر رشته، توجه به تراز و رتبه و  ... نکته مهمی است که باید به آن توجه داشت. مشاوران تحصیلی در این زمینه اطلاعات موثر و مفیدی در اختیار افراد قرار می‌دهند.

مشاوره تحصیلی دانشگاهی

مشاوره تحصیلی فقط محدود به دوران مدرسه و کنکور نیست. افراد با ورود به دانشگاه با مسائل و چالش‌های جدیدی رو به رو می‌شوند. از یک سو با حجم زیادی از مطالب مواجه هستند و از سوی دیگر نظارت و کنترل خانواده و یا مدرسه به طور کلی حذف می‌شود. بنابراین در این مرحله بسیار مهم است که دانشجویان خود را به انواعی از مهارت‌های خود کنترلی و خودنظم دهی مجهز کنند و به شکل موثری از راهبردهای مطالعه و برنامه ریزی مناسب استفاده کنند. علاوه بر این انتخاب شغل، گرایش در مقطع ارشد و یا تغییر رشته و مهاجرت نیز از جمله مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان محسوب می‌شود. مشاوره تحصیلی می‌تواند پاسخ‌گوی بسیاری از دغدغه‌های دانشجویان در این موارد باشد.

وظایف مشاوره تحصیلی

مهم‌ترین وظایف مشاوره تحصیلی عبارت است از:

  • آموزش تکنیک‌های موثر در مطالعه

  • آموزش صحیح برنامه‌ریزی

  • آموزش هدف‌گزینی

  • پیگیری امور درسی دانش‌آموزان

ویژگی‌های یک مشاوره تحصیلی خوب

یک مشاوره تحصیلی خوب، باید تحصیلات آکادمیک و مرتبط داشته باشد. (روانشناسی و گرایش‌های مرتبط). بسیاری از افراد مشاوره تحصیلی را با سخنان انگیزشی یکی می‌دانند و جذب افرادی می شوند که صرفا حرف‌های قشنگی می‌زنند. درست است که بخشی از مشاوره تحصیلی، دادن انگیزه به افراد است اما نباید واقعیت را انکار کرد. بنابراین اگر فردی صرفا به شما حرف‌های آرامش بخش می‌زند و معتقد است شما با هر سطح تحصیلی و توانی می‌توانید در بهترین رشته‌های دانشگاهی قبول شوید و یا برعکس کاملا شما را تخریب می‌کند، بهتر است کمی در انتخاب خود تامل کنید. مشاوره تحصیلی خوب، باید مبتنی بر واقعیت با شما صحبت کند و نقاط مثبت و منفی شما را صادقانه بیان کند.

مشاوره تحصیلی خوب با استفاده از تکنیک‌های علمی و به روز به شما اصول صحیح برنامه‌ریزی را آموزش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا به تدریج برنامه‌ریزی صحیح برای خود را یاد بگیرید.

مشاوران تحصیلی در مجموعه مشاورلاین آماده ارائه خدمات تخصصی مبتنی بر علم روز روانشناسی هستند و به دور از فضاسازی غیر واقع‌بینانه متناسب با توانمندی و اهداف اشخاص، خدمات مشاوره‌ای مناسبی را ارائه می‌دهند.

 

چطور می توانیم کمکتان کنیم
برای ارتباط با ما و تبادل نظرات می توانید از این بخش اقدام کنید
نیاز به مشاوره دارید؟
پشتیبانی آنلاین مشاورلاین
ارسال از طریق واتساپ