مشاورلاین، امنیت و اطمینان در مشاوره
فارسی
moshaverline-service-image
مشاوره در حوزه

مشاوره کودک | مشاوره نوجوان | مشاورلاین

کودکی و نوجوانی از مراحل مهم و سرنوشت‌ساز زندگی هستند. کودکان و نوجوانان نیز مانند سایر افراد در معرض آسیب‌ها و مشکلاتی قرار دارند. مشاوره کودک و نوجوان نقش مهم و اثرگذاری در پیشگیری و درمان بسیاری از آسیب‌پذیری های دوران کودکی و نوجوانی دارد.

مشاوره کودک چیست؟

همه والدین در مورد دوره کودکی و اهمیت آن کم و بیش مطالبی شنیده‌اند و اطلاعاتی به دست آورده‌اند. این اطلاعات و تاکید بر اهمیت دوران کودکی از یک سو فوایدی داشته و به رشد بهتر کودک کمک می‌کند و از سوی دیگر ممکن است باعث حساسیت و یا اضطراب بیش از حد والدین شود. مشاوره کودک یکی از گرایش‌های پرطرفدار علم روانشناسی است که با هدف کمک به والدین و کودکان برای پشت سر گذاشتن موفقیت‌آمیز مراحل رشدی در دوره کودکی طراحی شده است. مشاوره کودک طیف وسیع و متنوعی از خدمات از جمله پیشگیری و درمان اختلالات کودکی، تنظیم هیجانات، فرزندپروری موفق و ... را شامل می‌شود.

مشاوره نوجوان چیست؟

نوجوانی یکی از دوران‌های مهم و تاثیرگذار در زندگی است. این دوره با ویژگی‌های خاصی همراه است که ممکن است برای نوجوانان مشکلاتی را ایجاد کند و یا والدین در مواجهه با این تغییرات دچار سردرگمی شده و از نحوه رفتار مناسب با نوجوان خود آگاهی کافی نداشته باشند. در دوره نوجوانی افراد تغییرات جسمی و روحی زیادی پیدا می‌کنند و در معرض انواع مخاطرات قرار می‌گیرند که آن‌ها را نسبت به طیفی از اختلالات روانشناختی و آسیب‌های اجتماعی حساس می‌کند. مشاوره نوجوان با هدف پیشگیری و درمان اختلالات اضطرابی و افسردگی در دوره نوجوانی و آگاهی بخشی به نوجوانان و والدین در خصوص مسائل مرتبط با بلوغ و توسعه فردی نوجوانان طراحی شده است.

چه موقع باید برای روان‌درمانی کودک و نوجوان سریعا اقدام کرد؟

مشاوره کودک و نوجوان در موارد متعددی می‌تواند به خانواده‌ها کمک کند. اما در برخی موارد وجود مشکلات خاصی باید فورا مورد توجه والدین قرار بگیرد و به مشاور کودک و نوجوان مراجعه داشته باشند. این مشکلات شامل موارد زیر است:

اختلالات روانشناختی

کودکان و نوجوانان نیز مانند بزرگسالان ممکن است دچار اختلالات روانشناختی شوند. رایج‌ترین اختلالات روانشناختی در این دوران اضطراب، بیش‌فعالی، ‌افسردگی و در برخی موارد وسواس است. بنابراین اگر متوجه مشکلاتی از این قبیل شدید، بهتر است از یک مشاور کودک و نوجوان کمک بگیرید. مشاورلاین در خصوص درمان اختلالات روانشناختی در کودکان و نوجوانان خدمات تخصصی ارائه می‌دهد.

مشکلات رفتاری

گاهی کودکان و نوجوانان دچار برخی مشکلات رفتاری می‌شوند. مثلا به شدت پرخاشگر شده و یا لجبازی می‌کنند. این رفتارها گاهی به علت یک اختلال روانشناختی رخ می‌دهد گاهی هم در واکنش به یک سری از تغییرات محیطی و یا رفتار والدین اتفاق می‌افتد. اما آنچه که مهم است تحت‌تاثیر قرار گرفتن رابطه والدین و فرزندان است. در بسیاری از موارد وجود مشکلات رفتاری به رابطه والدین و فرزندان به شدت آسیب زده و تا مدت‌ها این شکاف ارتباطی ترمیم نمی‌شود. از این رو در صورت وجود مشکلات رفتاری به منظور جلوگیری از کاهش صمیمت در روابط بهتر است از یک مشاور کودک و نوجوان کمک گرفته شود.

مشکلات تحصیلی

اگر به تازگی متوجه شدید که فرزند شما دچار افت تحصیلی شده است یا در مدرسه عملکرد موفقیت‌آمیزی ندارد بهتر است به محض اطلاع، از یک مشاور کودک و نوجوان کمک بگیرید. ادامه‌دار شدن مشکلات تحصیلی علاوه بر اینکه به اعتماد به نفس کودک آسیب می‌زند مشکلاتی را در رابطه شما با فرزندتان ایجاد می‌کند.

مشاوره کودک و نوجوان چه موضوعاتی را شامل می‌شود؟

درمان اختلالات روانشناختی

همان‌طور که اشاره شد یکی از کاربردهای مهم مشاوره کودک و نوجوان، درمان اختلالات رواشناختی است. درمان اختلالات روانشناختی در کودکان و نوجوانان با استفاده از روش‌های مختلف انجام شده و به آنان کمک می‌شود تا در مورد مشکل خود بینش کسب کرده و راهکارهای مقابله سالم را یا دبگیرند.

مشاوره پیشگیری

مشاوره کودک و نوجوان علاوه بر درمان اختلالات روانشناختی، نفش بسیار مهمی در پیشگیری از بسیاری از اختلالات خواهد داشت. مخاطب این نوع از مشاوره، والدین هستند و در مورد انواع اختلالات روانشناختی کودکان و نوجوانان اطلاعات کسب کرده و با نحوه پیشگیری آشنا می‌شوند.

فرزندپروری

تجربه داشتن فرزند و قرار گرفتن در نقش والد، تجربه بسیار شیرینی است. اما در کنار این تجربه لذت‌بخش، والد بودن، اضطراب‌ها و چالش‌های خاص خود را نیز دارد. یکی از خدمات بسیار مهم و ارزشمند مشاوره کودک و نوجوان ارائه دوره‌های فرزندپروری و آشناسازی والدین با مراحل مهم رشد در دوره کودکی و نوجوانی و رفتارهای مناسب در هر مرحله است.

استعدادیابی و انتخاب رشته

یکی از دغدغه‌های والدین در خصوص فرزندان این است که استعداد کودک خود را پرورش دهند و دوست دارند بدانند توانایی‌های فرزندشان در چه حوزه‌ای است. حتی ممکن است به منظور کشف این استعدادها کودکان خود را در انواع کلاس‌ها ثبت نام کنند و این کار ناخودآگاه موجب تنفر کودک از انواع کلاس‌های آموزشی شود. مشاوره کودک و نوجوان می‌تواند به والدین کمک کند تا در زمینه کشف استعداد کودک خود عملکرد صحیحی داشته باشند و بتوانند فضایی فراهم کنند که استعداد کودکان به طور طبیعی شکوفا شود.

انواع تکنیک‌های مورد استفاده در مشاوره کودک و نوجوان

در مشاوره کودک و نوجوان به منظور برقراری ارتباط صحیح با کودکان و نوجوانان از تکنیک‌های متعددی استفاده می‌شود. برخی از مهم‌ترین تکنیک‌های مورد استفاده در مشاوره کودک و نوجوان در ادامه معرفی شده‌اند.

بازی درمانی

بازی درمانی، یکی از تکنیک‌های مهم در مشاوره کودک و نوجوان است. بسیاری از کودکان و نوجوانان از طریق تکنیک‌های بازی درمانی به راحتی می‌توانند افکار و احساسات خود را بیان کنند. بازی درمانی از طریق نقاشی، کار با شن و ... انجام می‌شود.

خانواده درمانی

در جلسات خانواده درمانی کودکان و نوجوانان به همراه سایر اعضای خانواده حضور پیدا می‌کنند. در این تکنیک کل خانواده مورد بررسی قرار گرفته و از طریق اصلاح روابط خانوادگی سعی می‌شود به مشکلات کودکان و نوجوانان رسیدگی شود. خانواده درمانی به افراد کمک می‌کند تا الگوی ارتباطی موجود در خانواده را بشناسند و بتوانند به شکل موثر آن را بهبود ببخشند.

مشاوره فردی

علاوه بر جلسات خانواده‌درمانی، مشاوره فردی نیز برای کودکان و نوجوانان انجام می‌شود. در جلسات مشاوره فردی کودک و نوجوان، درمانگر با استفاده از تکنیک‌های متعدد کودکان و نوجوانان کمک می‌کند تا بتوانند هیجان‌های خود را بشناسند و به شکل سالم با آن‌ها مقابله کنند.

معیارهای یک مشاور کودک و نوجوان خوب چیست؟

مهم‌ترین ویژگی یک مشاور کودک و نوجوان توانایی ارتباط گرفتن با کودکان و نوجوانان است. به همین دلیل مشاور کودک و نوجوان باید از ویژگی‌های سنی این دوره اطلاعات کافی داشته باشد تا بتواند به شکل مناسبی با کودکان و نوجوانان ارتباط برقرار کند. ویژگی مهم دیگر داشتن تحصیلات آکادمیک مرتبط است. (روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، مشاوره، خانواده‌درمانی ) مشاور کودک و نوجوان خوب باید اطلاعات جامع و کاملی در خصوص اختلالات دوره کودکی و نوجوانی داشته باشد. به همین دلیل بهتر است از متخصصان روانشناسی بالینی کمک بگیرید.  

چطور می توانیم کمکتان کنیم
برای ارتباط با ما و تبادل نظرات می توانید از این بخش اقدام کنید
نیاز به مشاوره دارید؟
پشتیبانی آنلاین مشاورلاین
ارسال از طریق واتساپ